Home   Pensjonat   Atrakcje   Region   Galeria   Kontakt  
 

 
  
Region Gorców jest bardzo ciekawy i urozmaicony. Poniżej kilka najciekawszych informacji i atrakcji.

Gorczański Park Narodowy
Obserwatorium astronomiczne
Kolej linowa Tobołów

 

Gorczanski Park Narodowy obejmuje centralna i pólnocno-wschodnia czesc pasma Gorców (ok. 13% powierzchni calego pasma). Polozony jest w poludniowej czesci kraju, w województwie malopolskim. Park utworzony zostal w 1981 roku na obszarze 5 908 ha. Poczatki ochrony przyrody na tym terenie siegaja 1927 roku, kiedy to powstal w dobrach hr. Ludwika Wodzickiego z Poreby Wielkiej lesny rezerwat przyrody nazwany pózniej Rez. Turbacz im. Wladyslawa Orkana.
Obecna powierzchnia parku wynosi 7 030 ha, z czego 6 591 ha to lasy. Ochrona scisla objeto 3 611 ha, w tym 3 596 ha lasów. Powierzchnia otuliny GPN obejmuje 16 647 ha.

W krajobrazie Gorców dominuja lagodne kopulaste szczyty. Doliny rzeczne wcinaja sie ostro w masyw, przez co jego ksztalt przypomina rozróg z glównym punktem zwornikowym - szczytem Turbacza. Charakterystycznym elementem terenu sa wychodnie skal piaskowcowych, wystepujace na pólnocnych stokach. Na terenie Parku znajduje sie kilka niewielkich jaskin szczelinowych. Podloze geologiczne stanowia utwory fliszu karpackiego plaszczowiny magurskiej, na które skladaja sie zespoly piaskowcowo - zlepiencowe (tworzace grzbiety) i lupkowo - piaskowcowe (w obnizeniach i przeleczach).
W granicach Parku znalazly sie, z wyjatkiem Turbacza (1310 m n.p.m.), najwyzsze szczyty Gorców: Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.), Kiczora (1282 m n.p.m.), Kudlon (1279 m n.p.m.), Czolo Turbacza (1258 m n.p.m.) i Gorc Kamienicki (1228 m n.p.m.).
Więcej informacji na stronie GPN www.gpn.pl

Do góry

Obserwatorium astronomiczne na Suhorze ( Suchorze ) (1000 m n.p.m.), lezace na terenie Gorczanskiego Parku Narodowego , jest najwyzej polozonym obserwatorium astronomicznym w Polsce. Wlasnosc i placówka badawcza Katedry Astronomii Akademii Pedagogicznej z Krakowa .Obserwatorium zbudowane zostalo w 1987 roku. O wyborze lokalizacji zadecydowalo polozenie: dosc duza odleglosc od najblizszej miejscowosci, brak w poblizu zakladów przemyslowych, a jednoczesnie otulina lesna Parku. Ma zatem czyste i nieoswietlone niebo.Obserwacje wykonywane sa za pomoca 600 mm teleksopu firmy Carl Zeiss Jena o ogniskowej 2400 mm. Obserwatorium posiada kamere CCD SBIG ST10XME.Od 1991 roku obserwatorium pracuje w systemie ogólnopolskiej sieci obserwatoriów, które w dokladnie okreslonej porze dokonuja obserwacji tej samej gwiazdy. Sa to glównie gwiazdy o duzych gestosciach, nazywane bialymi karlami .W obrotowej kopule dachu jeden plat jest rozsuwany, umozliwiajac bezposrednia obserwacje nieba.Obserwatorium polozone w poblizu szlaku z Koninek przez Tobolów (z wyciagiem krzeselkowym) na Turbacz , sporadycznie jest udostepniane zwiedzajacym.
Więcej na www.as.ap.krakow.pl/pl-ascii/

Do góry

Kolej linowa Tobołów. Zróznicowane trasy, doskonale przygotowane stoki oraz cisza i spokój parku narodowego – oto najwieksze atuty stacji narciarskiej Ski-KONINKI, stolicy bialego szalenstwa w Gorcach.

W miesiacu marcu Stacja Narciarska jest czynna:
- od 9°° do 17°° w weekend
- od 9°° do 16°° w dni powszednie

Do Panstwa dyspozycji oddajemy:

  • wyciag krzeselkowy (dlugosc: 1200 m; przepustowosc: 600 osób/h)
  • 3 wyciagi orczykowe
  • 2200 m nartostrad o róznym stopniu trudnosci
  • dziesiatki kilometrów tras biegowych
  • wypozyczalnie sprzetu
  • wykwalifikowanych instruktorów
  • 2 bufety na stoku

Nasze trasy zjazdowe i biegowe w calosci wytyczone sa na terenie Gorczanskiego Parku Narodowego.

Mozecie byc Panstwo pewni doskonalych warunków jazdy, nie tylko dzieki unikalnemu polozeniu i panujacemu tu mikroklimatowi, ale takze:

  • sztucznemu nasniezaniu,
  • codziennemu ratrakowaniu tras,
  • przygotowywaniu tras biegowych przez skuter sniezny,
  • czesciowemu oswietleniu stoku.

Kazdego dnia, w bazie zlokalizowanej w górnej stacji wyciagu, nad Panstwa bezpieczenstwem czuwaja ratownicy GOPR.
Informacje ze strony www.koninki.com.pl

Do góry

 


 
  Made by Biedronka                                                          © U Zapały 2006